С.Ђукић разговор са Верицом Сикирарски: Књижевност је привилегија ретких

За ових 40 година постојања Књижевне омладине Србије показали смо да је књижевност један од најбољих културних производа наш е земље а наши аутори књижевни амбасадори у свету, каже предсе дник и главни и одговорни уредник КОС , Верица Секирарски
Време младих, креативних, талентованих, жељних знања из свих области је, без сумње, стигло. О томе како је једна значајна књижевна институција у Србији, Књижевна омладина Србије, опстала упркос великој финансијској кризи, разговарамо са директорком и главним и одговорним уредником КОС Верицом Секирарски, криминалистом по струци али писцем поезије и прозе и врсним менаџером у издаваштву од 2007. године.

Да ли је писање, ма колико било скопчано са талентом, својеврстан бег од сурове свакодневнице, питамо госпођу Секирарски?

-То је уврежено, стереотипно мишљење о људима који се баве уметношћу. Писци којима објављујемо књиге су људи новог доба, право књижевно освежење. Сви наши аутори су сјајни људи, изразитог књижевног талента који пишу једну од најквалитетнијих проза и поезија данашњег Балкана, и које тек очекује заузимање места какво заслужују на књижевној сцени Србије и света.

Књижевност је одувек била привилегија ретких људи, веома драгоцена привилегија човека који може да одвоји своје драгоцено време и посвети се писању.

Окупирани медијским лажима

О интересовању младих за учешће у Књиженој омладини Србије наша саговорница каже да се данас, на жалост, налазимо у некој врсти интелектуалне и медијске окупације. Она се може видети по томе што смо медијски окупирани трећеразредним серијама и емисијама и трећеразредним књигама које представљају „лепо упаковану глупост“ и неписменим људима који нам путем средстава јавног информисања намећу нове моделе правилног и срећног живота који је у суштини лажан. На основу свега што нас медијски окупира испада да треба да будемо неко други и другачији, па тако многи посежу и за пластичним операцијама, силиконима...

- Зато увек нашим ауторима говорим да буду задовољни оним што јесу а не да стално желе да буду неко други, да из себе извуку максимум и да у томе уживају у томе. Свака иоле нормална особа сачувавши своје морално биће сачуваће себе и то своје унутрашње задовољство. А Књижевна омладина Србије је ту и биће увек ту за њих, каже Верица Секирарски.

Без обзира на тешку финасијску ситуацију , издавачка кућа КОС опстаје и све више се развија захваљујући даноноћном раду уредништва и својих аутора. Као доказ успешно постављених циљева јесу и прве награде аутора Књижевне омладине Србије на многим домаћим и међународним књижевним конкурсима које су дошле протеклих година.

Књижевна омладина Србије је институција основана 1971. са циљем да се млади и талентовани писци окупљају у оквиру једне институције и лакше закораче на књижевну сцену. Примарни циљ КОС је да подстиче стваралаштво у Србији и не само у Србији посебно код младих чиме развија писменост, просвећеност, културу језика и говора, културу личности и љубав према уметности и духовним врлинама.

- Оно по чему се разликујемо од осталих је традиција неговања домаће књижевности и афирмација првенствено квалитетних, књижевних дела младих људи чиме успешно настављамо традицију очувања културног наслеђа наше земље.

За ових 40 година постојања показали смо да је књижевност један од најбољих културних производа наше земље а наши аутори књижевни амбасадори у свету.

Распадом Југославије дошло је до стагнације у раду Књижевне омладине Србије, која је ипак, успела да опстане као издавачка кућа са много мањим фондом објављених наслова током године.

Такав тренд се задржао до 2008. Године када је на чело куће дошла Верица Секирарски са тимом новог уредништва који у први план ставља младе писце. Већ 2009. Године установљена је награда „Пегаз“ за најбољи књижевни првенац у истоименој едицији која се сваког месеца обогаћује новим издањима младих писаца и песника Данас КОС објављује по неколико наслова месечно а књиге се налазе у свим боље снабдевеним књижарама.

- Почетком 2011. године започели смо пројекат „Групне промоције“ који обухвата путовања а аутора по градовима у Србији и заједничку промоцију њихових издања у културним институцијама. Такође, 2013. Године КОС је становио награду „Раскршћа“ у истоименој едицији. Од преузимаљња управљања од стране новог уредништва број издања на годишњем нивоу се повећао неколико пута, јер је на основу вишегодишњег план а пронађен начин за проширење издавачке понуде. А младим и квалитетним кадровима је обезбеђено место које заслужују.

Заступљеност писаца са Косова и Метохије


По статистици Народне библиотеке Србије КОС је од 400 издавача био на 392 а сада је стигао на 28. место по броју објављених издања, што је знатан успех.

О томе колико су писци са Косова и Метохије заступљени у продукцији Књижевне омладине Србије Верица Секирарски каже:

- Имамо писце и песнике и са Косова и Метохије: Јордана Алексића, Ненада Максимовића, Јасмину Ђурђевић, Братислава Росандића...

У параво смо објавили књигу „Могу те спасити“ младе Стефане Бабовић, чији ће цео тираж бити хуманитарно поклоњен нашим библиотекама на Косову и Метохији. Такође, 23. априла ове године у Београд у организујемо манифестацију „Књижевни прелудијум“ на којој ће, између осталог, бити организована и акција прикупљања књига за потребе наших читалаца са Косова и Метохије, при чему ће манифестацији присуствовати и званичници наших библиотека с Косова.

Биографски подаци

Верица Секирарски, директор и главни и одговорни уредник Књижевне омладине Србије, рођена је на Косову и Метохији, у Гњилану. По струци је дипломирани криминалиста а по вокацији писац прозе и поезије. Године 1998. објављује књигу „Dej Vu” а 2000. године са српском заједницом у Македонији и српским театром „Бранислав Нушић „ из Скопља објављује Зборник под насловом „Своме народу“. Већ 2001. приређује Алманах поетско-лирских записа савремених српских књижевника у Македонији под насловом „С поносом кроз векове „. Организовала је гостовања Гњиланског позоришта и учешће глумаца и књижевника тог поднебља, а такође је приредила и књижевно вече Слободана Ракитића, тадашњег председника Удружења књижевника Србије у Куманову. Године 2011. приређује антологијску књигу 50 аутора под називом „Пегаз-печат времена у Србији“.